E-shop na pár kliků

Webhostingové firmy ve světě i u nás začínají nabízet aplikační hosting. Průkopníkem v této oblasti se stal Zoner se svým elektronickým obchodem InShop. Další komplexní řešením pro e-shopy nabídl ACTIVE 24 pod jménem Vltava2000.

Typickou firemní intranetovou aplikací jsou tzv. groupware systémy, které řídí týmovou spolupráci. Tyto aplikace umožňují sdílet dokumenty a informace v rámci společnosti a zároveň představují vhodný nástroj pro vytvoření firemního portálu. Microsoft nabízí systém MS Sharepoint, které si jako hostované řešení můžete i u několika českých poskytovatelů webhostingu.

Od obsahu po účetnictví

Další významnou oblastí jsou CRM (Customer Relationship Management) systémy a redakční systémy CMS (Content Management System).

Čeští webhosteři často nabízí speciální hosting pro webové aplikace tohoto druhu. V některých případech je součástí služby i instalace softwaru.

K nejpopulárnějším aplikacím patří:

  • redakční systémy WordPress, Joomla a Drupal
  • open-source elektronický obchod osCommerce
  • diskusní fórum phpBB

Opomenout nelze ani tradiční podnikové aplikace - účetní programy a ERP systémy, které nabízí několik českých webhosterů k pronájmu za měsíční paušál.

Chytré mobily taky chtějí prostor

U nás i ve světě vzniká mnoho nových aplikací. Často se mluví o tzv. aplikační ekonomice (App Economy). Aplikace vznikají buď pro web nebo pro mobilní zařízení. Specifickým trhem jsou aplikace pro mobilní zařízení firmy Apple s operačním systémem iOS.

Systému firmy Apple konkuruje Google s vlastním mobilním systémem Android. Mnoho vývojářů vyvíjí hry a aplikace pouze pro jeden z těchto systému, ale celou řadu užitečných nástrojů najdete ve verzi pro všechny platformy.

Ty můžete využívat na jakémkoliv zařízení, ať už jde o iPhone, tablet iPad nebo libovolný telefon či tablet s OS Android. Roste také počet aplikací pro Facebook, kde se prosadili hlavně vývojáři her.

Web se tak stává mobilním a sociálním zároveň. Tyto potřeby musí samozřejmě reflektovat i poskytovatelé hostingu, kteří stále hledají cesty, jak vyhovět novým nárokům kladeným na weby a aplikace.