Dynamické weby

Většina provozovatelů webhostingu rozšířila své nabídky o nové služby, především podporu dynamických webových stránek. Použité technologie se odvíjely od konkrétního operačního systému serveru.

K nejrozšířenějším operačním systémům internetových serverů patří Linux a Microsoft Windows. Webhosting na serverech s operačním systémem Linux nabízí skriptovací technologii PHP (Hypertext Preprocessor).

Jako databáze se využívá nejčastěji MySQL databáze, případně PostgreSQL. Na platformě Microsoft Windows bývají podporovány dynamické stránky Active Server Pages (ASP), později přichází jejich nástupce .NET. Obsah webových stránek bývá obvykle v případě platformy Windows uložen v databázi MS SQL.

Levnější a větší

Cenové rozpětí pronájmů webového prostoru se zvětšilo, ale nejmenší balíček služeb už jste mohli pořídit za slušné peníze. Cena za komerční webhosting se pohybuje v řádu desítek či stovek korun měsíčně. Zákazník má časově neomezený přístup ke svým webovým stránkám přes protokol FTP.

Stránky jsou umístěny na diskovém prostoru o velikosti v řádu desítek či stovek megabajtů. Pokud zákazník provozoval nenáročné webové prezentace a vystavoval pouze statické HTML stránky, vystačil si se základním pronájmem webového prostoru v ceně desítek korun za měsíc. Dynamické technologie (skripty a databáze) pak cenu výrazně zvýšily, zákazník zaplatil většinou od 200 Kč do 500 Kč měsíčně.

Na trhu se po pár letech začínají profilovat 3 nejsilnější hráči:

  • Globe Internet (se službou Servery.cz, nyní Active 24)
  • P.E.S. consulting (nyní Forpsi)
  • Zoner software s projektem Czechia

Tato trojice hostuje weby pro tisíce zákazníků a využívá výhody, že začala nabízet pronájem webů dříve než ostatní konkurenti.

Společně tyto firmy kontrolovaly asi 50 % českého webhostingového trhu. K dalším významným hráčům na trhu patřila rychle rostoucí firma Ignum a zástupci velkých telekomunikačních operátorů. Těm dominoval Český Telecom, resp. jeho divize Internet OnLine. Z alternativních operátorů mezi nejúspěšnější patřili Czech On Line a Nextra.

Telekomunikační firmy však webhostingový trh po několika letech opustily. Celkovou velikost trhu lze pouze odhadovat, ale jeho hodnota se pohybovala v roce 2004 okolo 300 milionů Kč.