Technika za časů krále Klacka

Provoz prvních výkonných webhostingů běžel na výkonných serverech. V mnoha případech, pokud provozovatel nechtěl nebo nemohl investovat do výkonnějších technologií, hosting zajišťovaly běžné stolní počítače.

Nouzová a provizorní řešení se často dotýkala i dalších součástí profesionálního hostingu, které zajišťovaly nezbytný komfort a zabezpečení. V ideálním případě nechyběly záložní zdroje elektrické energie UPS (Uninterrupted Power Supply) a zálohovací zařízení, které chránila data před neočekávanými výpadky, resp. umožňovaly obnovit data v případě výpadku. V té době ovšem rozhodně nešlo o běžný standard.

Pár megabajtů stačí

Mezi klíčové parametry u webhostingu patří i kvalita připojení serverů k síti internet. Nejlepší konektivitu nabízely velké telekomunikační společnosti. Jejich páteřní sítě byly od roku 1996 propojeny domácím peeringovým uzlem NIX. Zahraniční spojení zajišťovalo napojením telekomunikačních operátorů na panevropské nebo globální telekomunikační sítě.

Tehdejší nabídky komerčního webhostingu by dnes vzbudily leda smích. Poskytovatel nabízel většinou pouze statické úložiště pro HTML stránky a obrázky o velikosti několika megabajtů, v lepším případě desítek megabajtů.

Přístup ke stránkám byl možný pouze přes protokol FTP (File Transfer Protocol). I cenová dostupnost se pohybovala v jiných hladinách. Za výše zmíněné služby zaplatil zákazník i několika set korun měsíčně.