Dedikovaný hosting

S příchodem nového milénia začínají mnohé firmy nabízet hosting, který vyhoví i zákazníkům s vyššími požadavky. Jde hlavně o dedikované servery, které reagují na stále náročnější požadavky webových projektů s vysokou návštěvností.

Zákazník využívá hardwarové prostředky poskytovatele dedikovaného hostingu výhradně pro svou potřebu. Provozovatelé dedikovaného hostingu často nabízí i správu serveru (tzv. managed hosting), zálohování a další doprovodné služby.

Cena dedikovaných serverů a managed hostingu se pohybuje v řádu tisíců korun za měsíc. K nejúspěšnějším pronajímatelům dedikovaných a managed serverů se zařadily přední firmy v oboru, například ACTIVE 24 či Ignum, z kategorie ISP firem je to třeba společnost Casablanca INT.

Visí to ve vzduchu

Virtualizace umožňuje provozovatelům webhostingových služeb oddělit fyzickou vrstvu – servery od instalovaných služeb. Díky tomu mohou efektivněji využít fyzické servery. Při hrozícím přetížení serverové infrastruktury stačí jednoduše přidat do systému další fyzické servery a nebezpečí je zažehnáno. Tímto způsobem pak vzniká tzv. cloud.

Většinou jde o tzv. cluster, který se skládá z více serverů a zajišťuje konkrétní úlohu, například běh databáze. Výkon clusteru je mnohonásobně vyšší než výkon jediného počítače. Tímto způsobem lze vytvářet efektivní počítačové systémy, které jsou snadno přístupné přes internet. Velice často se takové systémy uplatňují právě při poskytování hostingových služeb, protože vynikají vysokou dostupností a zároveň nadstandardní bezpečností.

Vlastní server za dvě stovky

Zákazníci se setkají s virtualizací především u pronájmu virtuálních privátních serverů, tzv. VPS hostingu. Ten kombinuje výhody webhostingu a dedikovaného hostingu, u kterého má zákazník vyhrazen pro své potřeby celý server.

U virtuálních privátních serverů sdílí jeden fyzický server několik málo zákazníků. Ti navíc získávají určité garance výkonu, což sdílený webhosting dříve neumožňoval.

Nabídka VPS serverů se poměrně rychle stala standardní součástí služeb všech předních českých webhosterů. Vlastní VPS server je možné pořídit za několik set korun měsíčně a výhody, které zákazníkovi přinese, jsou obrovské.